051 215 720
info@harvest.ba
FAQ
Šta je to finansijsko planiranje?

Finansijsko planiranje je proces obezbjeđivanja Vaših životnih ciljeva kroz pravilno upravljanje Vašim finansijama. Finansijsko planiranje Vam pomaže u predviđanju svih budućih finansijskih potreba. Cilj finansijskog planiranja je da se obezbijedi dovoljno novca u pravim rukama i u pravom trenutku ubuduće, radi postizanja ciljeva pojedinca.

Zašto je finansijsko planiranje važno?

Finansijsko planiranje garantuje pravac i značenje Vaših finansijskih odluka. Omogućava Vam da razumijete kako svaka finansijska odluka utiče na druga finansijska područja. Na primjer, zaključivanje određenog štednog proizvoda može Vam pomoći u finansiranju visokog obrazovanja djece ili ulaganju odgovarajućih finansijskih sredstava za dostojno penzionisanje. Dodatnim finansijskim resursima mnogo se lakše prilagođavate eventualnim promjenama u životu ili se osjećate sigurnijima, znajući da pratite zadate ciljeve.

Ko je lični finansijski savjetnik?

Lični finansijski savjetnik je onaj ko razumije proces finansijskog planiranja te pomaže da odredite način ostvarenja životnih ciljeva. Glavna funkcija ličnog finansijskog savjetnika je pomoć ljudima u utvrđivanju potreba finansijskog plana, aktualnih prioriteta, kao i obezbjeđenje najprikladnijih proizvoda za realizovanje tih potreba. U većini slučajeva lični finansijski savjetnik posjeduje široko znanje u oblasti alata i proizvoda različitih ponuđača, a, naravno, njegov glavni cilj je obezbjeđenje najboljeg mogućeg proizvoda za individualnu potrebu klijenta. Videvši široku sliku trenutne finansijske situacije, predlaže najprikladnije finansijske planove za svakog klijenta ponaosob.

Mogu li sam napraviti svoj finansijski plan?

Neki lični finansijski paketi, časopisi i knjige za samopomoć mogu Vam pomoći u sopstvenom finansijskom planiranju. Međutim, možete se odlučiti da zatražite pomoć od ličnog finansijskog savjetnika ukoliko:      

  • Vam je potrebna stručnost koju nemate po određenim pitanjima vaših finansija. Na primjer, lični finansijski savjetnik Vam može pomoći oko procjene nivoa rizika u Vašem portfoliu investicija i pregledati raspodjelu sredstava; ·       
  • nemate dovoljno vremena za uređivanje svog finansijskog plana;·        
  • znate da treba poboljšati trenutnu finansijsku situaciju, ali ne znate odakle početi;·        
  • mislite da Vam lični stručni finansijski savjetnik može pomoći u poboljšanju plana i strategije trenutnog upravljanja svojim finansijama;·        
  • Vas iznenadi vanredan životni događaj, napr. nasljeđivanje ili teža bolest;·        
  • želite dobiti stručno mišljenje o finansijskom planu kojeg ste razvili sami.
Na šta treba paziti kod finansijskog savjetnika?

Lični finansijski savjetnik radi za Vas i za Vaše dobro. Njegova odanost naime pripada klijentu, a ne proizvodima koje prodaje. Smatramo da je nezavisnost zbilja najbolji način za pružanje objektivnih savjeta klijentima. Kao nezavisni lični finansijski savjetnici, nemamo ograničenja ili zahtjeve za primjenu bilo kog specijalnog investicionog proizvoda ili rješenja. Time nam je omogućeno formiranje prilagođenih finansijskih planova koji će obezbijediti sigurnost i rast finansijskih sredstava naših klijenata.

Kako planirati budućnost ako već sada nemam dovoljno sredstava?

Napravite budžet! Utvrdite koliko faktički mjesečno potrošite. Postoje fiksni mjesečni troškovi, npr. najam, otplata kredita itd., koji su nepromijenljivi. A postoje i promijenljivi troškovi, npr. hrana, odjeća i zabava, na koje često niti ne pomišljamo. Rješenje je u izradi bilansa stanja i kontroli priliva i odliva vaših sredstava.

Koliko bismo morali štediti?

Nema univerzalnog pravila štednje jer zavisi od godišta klijenta i nivoa njegovih prihoda. Deset posto prihoda je dobar početak. Ako utvrdite da je za Vas ovaj postotak previsok, ne dozvolite da Vas to obeshrabri. Počnite tako da svakog mjeseca uštedite manji iznos koji polako iz mjeseca u mjesec uvećavate.

Šta ako ne postignem svoje ciljeve?

Finansijsko planiranje je zajednički pristup upravljanju Vašim finansijama da biste realizovali životne ciljeve. Svoj status ne možete promijeniti preko noći; to je doživotni proces. Zapamtite da događaji koji su van Vaše kontrole, kao što su inflacija, promjene na tržištu, kamatne stope, utiču na rezultate Vašeg finansijskog planiranja. Rješenje je u godišnjim pregledima i ažuriranju s obzirom na trenutne prilike kako na tržištu tako i u Vašem životu.

Zašto razotkriti toliko ličnih podataka?

Pomislite na posjetu ljekara. Bez potpunih i detaljnih podataka, Vaš ljekar ne može propisati najbolji tretman. Isto važi i za finansijsko planiranje. Da biste dobili najbolje rješenje za svoje \"finansijsko zdravlje\", treba razotkriti sve detalje.

Koje informacije treba razotkriti?

Karakteristični su podaci o investicijama, broju izdržavanih članova porodice, podaci o prihodima  i rashodima, potrebe za štednjom i finansijskim planiranjem itd. Što su date informacije tačnije, to je kvalitet savjeta bolji.

Šta treba da sadrži lični finansijski plan?

Lični finansijski plan treba da sadrži pregled vaše neto vrijednosti, ciljeve, investicioni portfolio, novčani tok, investicije, penzionisanje, poresko planiranje, usluge osiguranja, dakle cjelokupni finansijski plan za realizovanje Vaših ciljeva.

Smisao procjene potreba za uslugama osiguranja

Procjena Vaših potreba za uslugama osiguranja je dio Vašeg ličnog finansijskog planiranja. Osiguranjem vodite računa o svojim nepredvidljivim potrebama, a pošto ove potrebe mogu nastati bilo kada, osiguranje je od izuzetneo važnosti. Ulaganjem se brinete o svojim predvidljivim potrebama i optimalno pratite nepredvidljive potrebe. Posljednjih nekoliko godina, osiguranje se dosta promijenilo, a osim toga ima puno novih proizvoda koji su veoma fleksibilni.

Šta je sa porezom?

Važno je da su lični finansijski planovi efikasni u pogledu poreza. Vaš lični finansijski plan će Vam pomoći da smanjite poresku obavezu i povećate unose nakon oporezivanja Vaših investicija. Neki lični finansijski savjetnici pomažu svojim klijentima u optimizaciji njihovih poreskih prijava.  

Šta slijedi izradi ličnog finansijskog plana?

Čak i najbolji plan je neupotrebljiv ako se ne pokrene. Vaš lični finansijski sajvetnik će Vam u cijelosti pomoći u realizovanju plana ako i kada to želite.

Koliko često treba ažurirati lični finansijski plan?

Dobro je pregledati plan kad nastupe promjene u životu, npr. vjenčanje, rođenje, smrt ili razvod. Takođe je neophodna procjena svake promjene u finansijskom položaju. Većina ljudi ima godišnje ažuriranje kojim se ocjenjuje izvođenje plana. Pregledom se takođe tretiraju ciljevi i okolnosti koji se mijenjaju.

Da li se moram sastati sa ličnim finansijskim savjetnikom?
Zavisi šta Vam je potrebno. Možemo Vam poslati kompletan upitnik. Na osnovu Vaših odgovora možemo pripremiti Vaš lični finansijski plan prilagođen posebno za Vas. Ako želite detaljnije razgovarati sa svojim ličnim finansijskim savjetnikom, pozovite broj: 065 713 959 ili pišite na: info@harvest.ba.