Kada planirate putovanje, sigurno ne razmišljate o opekotinama od meduze ili trovanju hranom, kao što ni kada se pripremate za skijanje ne mislite o uganuću zgloba i drugim povredama. Nažalost, nezgode se dešavaju i mogu da upropaste cijelo putovanje.
Ako idete na put bez polise putnog osiguranja sigurno spadate u one hrabrije koji su ubjeđeni da ništa nepredviđeno ne može da se desi. Međutim, šta ako baš tada Marfi umješa svoje prste i odmor postane prava noćna mora? Izgubili ste dokumenta, dobili ste alergiju prvi put u životu, itd… Ako na to dodate stavku da su troškovi liječenja u inostranstvu mnogo veći, pa tako nekada mogu da vas koštaju više nego i cjelokupan aranžman za putovanje, vrijedi li rizikovati?
Pođimo od pretpostavke da samo jedan pregled u Grčkoj može da vas košta minimalno 50 evra, a uz to neophodno je pribaviti i adekvatnu terapiju. Na taj način ste već u startu potrošili skoro duplo više novca nego da ste uplatili standardno zdravstveno osiguranje za četvoročlanu porodicu. Ova vrsta osiguranja pokriva troškove liječenja, ljekova i ortopedskih pomagala. Zahvaljujući ovom osiguranju bićete pokriveni čak i da dođe do akutne zubobolje ili iznenadne hospitalizacije i operacije.
Za one najgore situacije kao što su transport nakon liječenja ili transport posmrtnih ostataka, bez polise osiguranja, potrebno je izdvojiti i nekoliko hiljada evra. Rijetko ko sa sobom na odmor nosi toliki novac, pa se najčešće čeka pomoć prijatelja i rođaka, što umije da potraje. Tada nikome nije do dodatnih problema, a svaki minut se čini kao da je vječnost. Zato su i ovi troškovi pokriveni standardnim putnim osiguranjem.
Naši državljani putno zdravstevno osiguranje mogu koristiti u inostranstvu, u Evropi i cijelom svijetu, ali ono ne važi u Bosni i Harcegovini. Polisa se može ugovoriti na period od svega jednog dana pa naviše, a po potrebi se može i produžiti.