Naši životi i imovina su izloženi i brojnim elementarnim nepogodama, koje mogu imati razmjere velikih prirodnih katastrofa. To su to situacije koje nastaju brzo, uglavnom se ne mogu predvidjeti i što je najgore, nemoguće ih je zaustaviti. Zemljotresi svojom razornom snagom ruše sve pred sobom, nanose veliku štetu i čine da ima i povrijeđenih/poginulih. U samo jednom trenutku mogu nestati cijele kuće, zgrade i drugi objekti u koje ste cijelog života ulagali.
Svima koji razmatraju mogućnost ugovaranja osiguranja od zemljotresa, važno je skrenuti pažnju na nekoliko tačaka:
- Osiguranje od zemljotresa ugovara se kao dopunski rizik uz osnovno osiguranje imovine.
- Pri osiguravanju stambenih zgrada osiguranje od zemljotresa može se ugovoriti kao dopunski rizik za štete na građevinskim objektima: stambenim i poslovnim dijelovima, zajedničkim dijelovima zgrade i ostalim prostorima, a o čemu brinu suvlasnici odnosno upravitelji zgrada.
- U osiguranju je moguće i isključenje pokrića uslijed potresa manjeg intenziteta odnosno stepena, a što je detaljno navedeno uslovima osiguranja ili na polisi osiguranja. Stoga je potrebno pažljivo pročitati uslove osiguranja koje vam je osiguravač dužan uručiti prije sklapanja ugovora o osiguranje
- U slučaju ugovaranja franšize (udjel u šteti u određenom postotku ili apsolutnom iznosu) ugovor o osiguranju može biti jeftiniji odnosno premija može biti niža. U tom slučaju, ugovarač osiguranja mora biti svjestan da će mu se iznos odštete u slučaju nastupa osiguranog događaja umanjiti za ugovoreni iznos franšize.
U slučaju da se desi osigurani slučaj odnosno zemljotres, potrebno je prijaviti štetu društvu za osiguranje sa kojim je sklopljena polisa, u skladu sa pripadajućim uslovima osiguranja. Osiguravač je dužan isplatiti osiguranu sumu u roku od 14 dana do maksimalno 30 dana od obavijesti o nastupu osiguranog slučaja ili vas izvijestiti da zahtjev nije osnovan. Ako se iznos obaveze osiguravača ne može utvrditi u navedenim rokovima, a zahtjev je osnovan, osiguravač mora isplatiti nesporni dio svoje obveze kao predujam u navedenim rokovima. Ako klijent podnese prigovor nakon procjene štete, društvo za osiguranje je, u skladu sa zakonskim odredbama, dužno odgovoriti u roku od 15 dana od zaprimanja prigovora.