Gotovo sve banke i osiguravajuće kuće imaju proizvod dječje štednje. Pokušaćemo razjasniti najbitnije razlike među proizvodima.
Kamate na štednju u bankama, domaću i valutnu, su pale na istorijski niske razine. Kamate zavise o valuti, trajanju ugovora i visini uplate, a mogu se ostvariti i dodatni bonusi i premije. Cilj je odraditi štednju do kraja nekog ugovorenog roka, ne prekidati, jer se onda gube bonusi.
Kod dječje štednje u osiguranjima slična je situacija. Odaberete određenu godišnju, mjesečnu ili kvartalnu premiju, trajanje štednje (do djetetovog 19. rođendana) i eventualna dodatna pokrića:
Osiguravajuće kuće koje godinama rade sa dobiti pripisuju taj bonus policama životnih osiguranja. Na štednu komponentu se odmah pripisuje fiksna kamata ovisno o trajanju ugovora i dobi osiguranika, a dobit se pripisuje naknadno, od treće godine ugovora do isteka.
Ne postoji kriva opcija kad je štednja u pitanju. Svaka je dobra, samo je bitno da se isplati do kraja i uzme cijeli iznos, bez raskidanja. Troškovi će nas svakako dočekati, a ovako ćemo biti bar malo spremniji.